Nudności i wymioty w ciązy

Nudności i wymioty w ciązy

Nudności i wymioty to jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości ciążowych.

Jeżeli występujące u Ciebie nudności i wymioty nie są spowodowane żadnymi problemami zdrowotnymi to powinny samoistnie ustąpić pod koniec pierwszego trymestru.

W późniejszym okresie ciąży kiedy dziecko będzie już znacznie większe to powiększająca się macica zacznie uciskać na Twoje narządy w tym żołądek i jelita i mogą ponownie pojawić się objawy nudności i wymiotów, a dodatkowo zgaga i nieprzyjemne odbijanie się.

Często w złagodzeniu objawów nudności i wymiotów w okresie ciąży pomaga zastosowanie się do kilku zasad żywieniowych.

Po pierwsze staraj się przyjmować posiłki mniejsze za to kilka razy częściej w trakcie dnia. Postaraj się również zaobserwować po jakich posiłkach najczęściej występują u Ciebie nasilenia nudności i wymiotów i w miarę możliwości zrezygnuj z nich.

Po drugie w zamian posiłków płynnych staraj się przyjmować więcej posiłków o konsystencji papkowatej. Posiłki o mniejszej płynności powinny znacznie lepiej być przyjmowane przez Twój organizm.

Po zjedzeniu posiłku staraj się przez chwilę pobyć w pozycji półleżącej najlepiej na wygodnym fotelu z lekko uniesionymi nogami co poprawi również Twoje krążenie.

Dużą ulgę przyniesie również w tej dolegliwości szczególnie w późniejszych okresach ciąży wybieranie luźnych i zwiewnych ubrań.

Jeżeli Twoje nudności staną się bardzo uporczywe, a wymioty będą występować po każdorazowo zjedzonym posiłku, to powinnaś udać się do swojego lekarza prowadzącego.

Po zbadaniu lekarz podejmie decyzję o ewentualnym zastosowaniu leków łagodzących nudności i wymioty, oraz wprowadzeniu do diety odpowiednich preparatów wzbogacających dietę w witaminy i mikroelementy.

Pamiętaj, że długotrwałe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, który jest bardzo niebezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka. Odwodnienie organizmu może być podstawą do skierowania na oddział szpitalny w celu podania lekarstw drogą dożylną.